3D, Aktualności - Dodane przez dnia 13.06.2013, 11:02

7 komentarzy

Telewizji 3D nie będzie [aktualizacja]

FacebookTwitterWykop

Okulary 3D

Gdy dwa lata temu ruszały pierwsze polskie kanały telewizyjne nadające w 3D, wydawało się, że niedługo doczekamy się wysypu takich propozycji. Dzisiaj wiele wskazuje na to, że telewizja 3D umrze zanim na dobre się urodziła. Aktualizacja – Anglicy mają jeszcze nadzieję. BBC nadaje w 3D Wimbledon. Agnieszkę Radwańską też.

Polski rynek telewizyjny zawsze był nieco w tyle za zachodnim. Z 3D nasi rodzimi nadawcy radzili sobie średnio. Największe nadzieje można było wiązać z kanałami NEXT, ale szybko okazało się, że mimo iż jest w nich wiele materiałów w trzech wymiarach, to sama treść nie rzuca na kolana. Trzeci wymiar dodawali do swoich ofert również najwięksi gracze rynku satelitarnego i kablowego, ale nie doczekaliśmy się naprawdę imponującej oferty programowej. Być może problemem jest ogólnie mniejszy repertuar materiałów w 3D. Może chodzi o penetrację rynku sprzętem. A może po prostu 3D widzowie mają w głębokim poważaniu.

Bez względu na powody, w trumnę telewizji 3D wbito kolejny gwóźdź. Amerykańska telewizja sportowa ESPN zdecydowała, że do końca tego roku zaprzestanie nadawania trójwymiarowej wersji swojego kanału – ESPN 3D. Wystartował on w 2010 roku i nigdy nie przyjął się na tyle dobrze, co sądzono.

Nadawca uzasadnia swoją decyzję małą popularnością takich treści. Zaznacza, że być może wróci do 3D w przyszłości, gdy widzowie się do nich przekonają. Pytanie jak mają to zrobić, jeśli nie będzie co oglądać?

Jeśli uważacie że jeden kanał i to z USA nie ma dla nas znaczenia, to pędzę by wyprowadzić Was z błędu. Sport jest jednym z najsilniejszych filarów tego przemysłu i jeśli w jego przypadku coś się nie sprawdza, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że nie sprawdzi się już nigdzie. Czy można wymarzyć sobie większą widownię niż przy okazji finałów mistrzostw piłki nożnej lub futbolu amerykańskiego?

Co dalej? W ESPN – 4K. Zgodnie z moimi zeszłorocznymi przypuszczeniami, telewizja 4K będzie niedługo kreowana na nowy hit po rozczarowującym 3D. Trójwymiar oczywiście nie zniknie, ale przypuszczam, że nadal będzie obecny głównie, jeśli nie wyłącznie, w jednorazowych wydarzeniach i ofercie VOD. Być może to dobrze. Oglądanie tradycyjnego programu telewizyjnego w trzech wymiarach, to pomysł osobliwy. Duża biblioteka filmów 3D dostępnych jak ze zwykłej wypożyczalni, to już rozwiązanie bardziej interesujące. Szczególnie, że czeka nas zalew przeróbek starych filmów do 3D.

Pytanie tylko czy i takie 3D szybko się nam nie znudzi.

 

AKTUALIZACJA – 04.07.2013

Amerykanie stawiają kreskę na telewizyjnym 3D, ale Anglicy mają chyba jeszcze nadzieję, że taka koncepcja chwyci. Telewizja BBC transmituje w 3D tegoroczne rozgrywki tenisowe z Wimbledonu. W trójwymiarze będzie można obejrzeć półfinały i finały rozgrywek mężczyzn i kobiet (od czwartku 4.07 do niedzieli 7.07). Transmisje 3D są dostępne na kanale Red Button HD w platformach:

 • Freeview HD (kanał 303)
 • Virgin Media (kanał 994)
 • Freesat (kanał 980)
 • Youview (kanał 303)

Oprócz tego BBC uruchomi też więcej źródeł transmisji internetowych (z 6 do 10). Mecze będzie można obejrzeć chociażby na oficjalnym kanale YouTube Wimbledonu.

Przypominam, że dzisiaj około godziny 16 grać będzie Agnieszka Radwańska. Zmierzy się ona z Sabine Lisicki.

Udostępnij na:
 • barat

  3D jest OK pod warunkiem, że był tworzony z myślą o 3D, a nie nakręcony według “tradycyjnych wzorców” i potem podrasowany …

  Ja osobiście chyba bym nie chciał telewizji 3D … cały czas okulary na nosie …
  Zdecydowanie lepszą opcją jest blu-ray 3D raz na jakiś czas – przynajmniej zawsze to wtedy jakaś atrakcja, a nie codzienność :)

 • Pora na rozdzielczość 4K. Japonia już testuje streaming materiałów przez internet. W przyszłym roku prawdopodobnie uruchomią telewizję 4K. Sony może stworzyć serwis z filmami 4K jeszcze w tym roku. to jest przyszłość :)

 • robbo2k

  Na satelicie Astra pojawil sie przekaz kanału w 4K.
  Tym razem nie sa to 4 kanały HD a jeden obraz z rozdzielczoscia 4K o przeplywnosci 30Mb/s zajmujacy cały transporder. Co ciekawe w AVC a nie HEVC

 • Pingback: Skaner: dziurawe strony rządowe, Europa na podsłuchu i marny los telewizji 3D « Gadżetomania.pl()

 • HDD

  Oby i kina z dziadowskimi cyfrowymi projekcjami czekał ten sam los.Kiedyś wychodziłem z kina z radością na buzi po wspaniałej jakości obrazu-ta czerń,kolory,kontrast a teraz strach pomyśleć jak wyglądał by Matrix z cyfrowego shitu !! Do tego jeszcze coraz częściej nie ma projekcji na 100% powierzchni ekranu , tylko jak na “Człowieku ze stali” zmniejszony 2 razy ! Jak na tv w letterbox.Dalej jak tak będzie to rezygnuje z cyfrowych kin.Niech żyje stary wspaniały celuloid, nawet jeśli trochę zaszumiomy.To było kino ! Teraz to raczej oglądanie ruchomych slajdów a 3d to już wybryk natury.

  • Szymon “Obywatel HD” Adamus

   Polecam mój artykuł o kinie XXI wieku. Cyfra to już standard i to się nie zmieni. Technologia też cały czas się rozwija.

   • HDD

    Rozwija się ale nie w parze z jakością obrazu, z tym to raczej się cofa!