3D, Aktualności, Filmy - Dodane przez dnia 24.05.2013, 11:29

18 komentarzy

3D w polskich kinach – wszystko w temacie

FacebookTwitterWykop

3D w kinie

Jakiego sprzętu używają kina? Czemu bilety na seanse 3D są droższe? Kto “zmusza” nas do oglądania filmów w trójwymiarze? Jak popularne są filmy 3D? Zadałem kinom niewygodne pytania. I dostałem odpowiedzi.

Po seansie “Iron Mana 3”, o którym pisałem na moim Facebooku, po raz kolejny upewniłem się w przekonaniu, że 3D w kinie jest obecnie w większości przypadków zbędne. Po 10 minutach i tak go nie widać, obraz jest ciemniejszy, bilety droższe, a reżyserzy nie mają już ochoty zabawiać nas elementami wychodzącymi z ekranu. Postanowiłem więc wypytać kina o tę technologię i kilka faktów, które wiem, że interesują nie tylko mnie.

Taki sam zestaw pytań zadałem przedstawicielom Multikina, Heliosa i Cinema City. Odpowiedzi udało mi się uzyskać od dwóch pierwszych. Cinema City chyba przestraszyło się tematu (być może po mojej krytycznej opinii na temat Iron Mana 3D w IMAX). Oto jak wygląda kwestia filmów 3D w dwóch, z trzech polskich sieci kin.

Zaczynamy.

Od kiedy możemy oglądać filmy 3D?

 • Helios – od sierpnia 2008. Pierwszym filmem 3D była “Podróż do wnętrza ziemi”
 • Multikino – od listopada 2007. Pierwszym filmem 3D był “Beowulf” – byłem, widziałem i 3D mi się podobało. To były jeszcze czasy, gdy nawet znakomici reżyserzy (w tym przypadku absolutnie genialny Robert Zemeckis) nie bali się wystawiać przedmiotów z ekranu. Dzisiaj to już podobno kuglarskie sztuczki i dostajemy tylko nudne 3D idące w głąb.
Co znani reżyserzy myślą o 3D?

 

 

Z jakiego sprzętu korzystają kina?

 • Helios – projektory firmy Christie Solaria
 • Multikino – projektory Barco i Christie.

Dlaczego od pewnego czasu musimy dopłacać za okulary 3D?

Obydwie firmy odpowiedziały tak samo – opłata za okulary 3D była od początku w cenie biletów na seanse trójwymiarowe. Teraz ewentualnie została wyodrębniona.

Tak więc pojawienie się opłaty okularowej w naszej sieci absolutnie nie wiązało się z podwyżką cen biletów

– informuje Joanna Wawdejuk, Asystent Zarządu Helios Spółka Akcyjna.

Multikino dodało jeszcze znany argument o tym, że okulary są wielokrotnego użytku i wymagają czyszczenia po każdym założeniu. Rozumiem to, ale nie jestem do końca przekonany. To tak jakby powiedzieć, że w restauracji musimy płacić więcej, bo właściciel kupił dodatkowe naczynia i trzeba je myć. To oczywiste, że okulary się brudzą i trzeba je czyścić. Okulary też się zużywają, niszczą i gubią. Jeśli będzie je trzeba wymienić na nowe, to ceny też podskoczą?

AKTUALIZACJA 2014.01.16 – w wybranych kinach Cinema City okulary kupujemy na własność. Szczegóły w tym wpisie.

3D - reżyserzy za i przeciw

Jak popularne są filmy 3D?

Z analiz Heliosa wynika, iż kino 3D cieszy się niesłabnącą popularnością – od 2010 roku udział biletów sprzedanych na filmy 3D w całości sprzedanych biletów jest na poziomie ponad 36%. Natomiast jeśli chodzi o popularność wersji 2D/3D to na przykład w przypadku filmu Hobbit wersję trójwymiarową obejrzało ok. 70% widzów, pozostałe 30% zdecydowało się na 2D

– odpowiada przedstawicielka kin Helios.

Multikino zachowało nieco większą ostrożność i nie podało konkretnych wartości. Przedstawiciele tej sieci poinformowali mnie jednak, że popularność projekcji 3D jest uzależniona od grup docelowych poszczególnych produkcji.

Animacje dedykowane przedszkolakom oraz dzieciom z podstawówki chętniej oglądane są w 2D, starsze dzieci równie często wybierają wersje 2D i 3D. Natomiast w przypadku filmów dla dorosłych nie widać wyraźnego podziału – w zależności od produkcji z podobną częstotliwością wybierane są kopie 2D i 3D

– informuje Natalia Kaleta, Specjalista ds. PR w Multikino S.A.

Dune HD TV-303D - 3D

Niestety większość filmów 3D puszczanych w polskich kinach nie jest dostępna w wersji 2D, więc trudno stworzyć tu jakieś wiarygodne zestawienie. Gdyby każdy film 3D był dostępny również w wersji dwuwymiarowej, a widz miał zawsze wybór na jaki seans wydać pieniądze, to bardzo szybko moglibyśmy uzyskać dane pokazujące wyraźnie czy 3D się widzom podoba, czy nie. O to musiałem również zapytać.

Dlaczego niektóre filmy są dostępne wyłącznie w wersji 3D?

W Polsce dystrybutorzy decydują o tym w jakiej wersji film jest wyświetlany w kinach. „Hobbit: Niezwykła podróż” był w aż 7 wersjach (dystrybucja: Forum Film, część Cinema City International – przyp. Szymon), natomiast dystrybutor „Iron Mana 3” (Disney – przyp. Szymon) w ogóle nie wprowadził na polski rynek wersji 2D i produkcja jest dostępna tylko w 3D z napisami oraz w 3D z dubbingiem

– wyjaśnia dział PR Multikina.

Helios odpowiedział dokładnie tak samo i zapewnił, że jeśli dystrybutor dostarcza filmy w dwóch wersjach, to zawsze są one puszczane.

I wreszcie pytanie o pieniądze – dlaczego bilety na filmy 3D są droższe?

Tutaj nie zostałem zaskoczony. Głównym argumentem jakim kina posługują się od zawsze, jest cena sprzętu.

Cyfryzacja kin to przede wszystkim wymiana projektorów analogowych na cyfrowe, dodatkowo aby dostosować projektor cyfrowy do wyświetlania w trójwymiarze należy dokupić i zamontować tzw. dostawki 3D oraz odpowiednie okulary. Jest to po prostu nowoczesna i droga technologia, wymagająca zdecydowanie większych inwestycji niż wyświetlanie filmów w dwuwymiarze

– informuje Helios, a Multikino się z nim zgadza i również uzasadnia wyższą cenę za bilety na seanse 3D koniecznością inwestycji w nowe projektory.

 

Tyle ze strony kin. Jeśli któreś zagadnienie Was szczególnie zaciekawiło, dajcie znać w komentarzach pod tym wpisem lub na moim Facebooku. Zarówno przedstawiciele Multikina jak i Heliosa są bardzo komunikatywni i na szczęście nie unikają trudnych pytań (co najwyżej udzielają dyplomatycznych odpowiedzi, co jest zrozumiałe).

 

Kolejne kroki kieruję w stronę polskich dystrybutorów kinowych. Jeszcze dzisiaj skontaktuję się z nimi i zadam jedno, podstawowe pytanie – dlaczego polski widz często nie ma wyboru i chcąc obejrzeć film w kinie, musi decydować się na wersję 3D?

 

Fot. INGRI:DAHL

Udostępnij na:
 • Urszula

  “Niestety większość filmów 3D puszczanych w polskich kinach nie jest dostępna w wersji 2D…”

  Ja właśnie z tego powodu nie chodzę do kina. W ogóle.

  Po co mam wydawać kasę (i to nie małą!) skoro:
  1) nie widzę efektu 3D (przypominam, że część ludzi – ok 30% – ma różne wady wzroku, a wśród nich spora większość może z przyczyn takowej wady zwyczajnie nie widzieć tego efektu)
  2) dystrybutor zwyczajnie mnie olewa, moje pytania i prośby o udostępnienie wersji 2D są zbywane najczęściej tekstem “ale co pani szkodzi na 3D?”.
  To tak jakby ślepemu powiedzieć “idź i widź”.

  Tak więc nie chodzę do kina i nie będę chodzić dopóki KAŻDY wyświetlany film w kinie nie będzie zarówno w 3D jak i 2D.

  Kina nie powinny być tylko dla wybranej elity.
  No chyba, że dążymy do tego, by tylko elita zasiadała na tronach kinowych.

  Pozdrawiam.

 • Marcin

  W 100% zgadzam sie z przedmówczynią.

  Mam wadę wzroku, która uniemożliwia mi widzenie w 3D.

  Dlaczego mam ponosic dodatkowe koszta?

  • robbo2k

   Jedna uwaga. Mój synek nie jest wstanie obejrzec filmów w systemie Dolby 3D podobnie jak przeszkadza mu aktywny system migawkowy w Samsungach. Za to bez problemu znosi polaryzacje kołową znana z CinemaCity wybrane kina oraz z telewizorów LG. Dla dzieci warto tez kupić dopasowane okulary niestety nie widziałem by byly w Polsce. Na ebay wystepuja

   Wszystkim narzekajacym proponuje sprawdzić.

 • robbo2k

  Jak naszykować sie na seans 3D

  1) Szymon zesz ….. Pisałem juz tyle razy. Przestań chodzic na NAJGORSZE 3D w IMAX.
  2) Przestań chodzić na 3D do Multikina z “dziadowskim Dolby 3D” które jest ciemne i ogranicza liczbe kolorów.

  By cieszyc sie z 3D w kinie nalezy:
  1) nabyć okulary polaryzacyjne z polaryzacja kolową.
  np takie LG AG-F315
  2) Udac sie do kina wyposazonego w system DepthQ lub MasterImage (polaryzacja kołowa).
  3) osoby w okularach korekcyjnych powinny nabyc nasadki na okulary korekcyjne LG AG-F220

  i cieszyć sie z seansu. Okulary za 3zł nie moga byc “super” a te maleństwa od Dolby 3D to juz ogolnie koszmar.

  Kina IMAX 3D maja polaryzacje liniowa. lekkie przekrzywienie głowy i efekt 3D znika.

  • Szymon “Obywatel HD” Adamus

   Jest też inne wyjście – nie chodzić na filmy, które są dostępne tylko w 3D.

   • robbo2k

    To nie dziala. Oczywiscie ze powinny byc seanse 2D ale to jest ryzyko zlego oszacowania a tak i tak byles na 3D… wiec po co 2D skoro wwzyscy i tak pojda

  • Pete

   Mógłbyś konkretnie napisać w których kinach można na pewno obejrzeć seans 3D w okularach LG?

   • robbo2k

    CinemaCity tam gdzie sa okulary wielorazowe za 3zł. Widac to przy cenach biletow na stronie.
    Np CinemaCity Arkadia.

 • Horacy

  Po licho ktoś marudzi ze nie widzi i dlatego nie będzie chodził do kina na 3D! ludzie chce to idę a nie to nie idę, zapewniam ze kino nie zbankrutuje a swoją drogą to nie umiejących pływać nikt się nie pyta czy basen budować

  • Szymon “Obywatel HD” Adamus

   Kierując się taką logiką, to klient nie powinien krytykować niczego. nc+ ma tragiczną ofertę i olewa klientów? Pal licho! Kto chce to podpisuje umowę. Bank nagina prawo w umowach kredytowych? Pal licho! Nie trzeba go przecież brać. Markety myją kurczaki w Ludwiku? Pal licho! Kupcie wieprzowinę. Konsumenci powinno wyrażać swoje niezadowolenie, jeśli coś im się nie podoba. Zarówno portfelem, jak i opiniami w mediach. Polskie kina nie zasługują na lincz. Dystrybutorzy też nie. Ale naprawdę nie widzę powodu, by filmy 3D nie mogły być dostępne również w 2D. Wtedy bardzo szybko przekonalibyśmy się o realnym zainteresowaniu tą technologią w kinie.

  • Bo mu zależy na dobrej jakości i wygodnym odbiorze?
   Ty wszystko przyjmujesz jak Ci dadzą?

 • norre

  Panie Szymon, można zadać kilka szczegółowych pytań odnośnie sprzętu, np. czy zarządcy sieci Helios są świadomi tego, że filmy puszczane w 3D notorycznie są za ciemne (DolbyD), czy nie da się podkręcić lamp w projektorach czy to technicznie niemożliwe ?
  Czy planują wprowadzać jakieś nowości do swoich kin, typu Dolby Atmos ?

  Pozdrawiam

 • dupcengier28

  i czy wprowadzą technologię 3D dźwięku Auro 3D 13.1 bądź 11.1 ,ze słów szefa DreamWorks padły słowa,że lepsza jest właśnie Auro 3D aniżeli Dolby Atmos ….

 • To, że filmy są dostępne tylko w wersji 3d jest największa wadą tej technologii. Jesli ktoś ma wadę wzroku i nie widzi efektów, lub nawet odczuwa dyskomfort, bóle głowy i mdlości to kino jest dla niego niedostepne. Jest to jawna dyskryminacja takich osób i należy z tym walczyć.

  W tym celu powstał niedawno fanpejdż na fecebooku dla osób które chcą upominać się o wybór pomiędzy 2d i 3d.
  Wszystkich którzy podzielają nasze zdanie, że trzeba

  walczyć o swoję zapraszam do lajkowania naszej strony. Może razem uda sie nam wywalczyć sprawiedliwosc w polskich kinach.

  https://www.facebook.com/pages/2D-czy-3D-chc%C4%99-mie%C4%87-wyb%C3%B3r/570265209665237?ref=hl

 • Johnny

  Ja bylem w zeszlym roku w Czechach na Prometeuszu (w Polsce byla obsuwa ze wzgledu na Euro) i tam kupujesz na poczatku okulary za grosze (o ile dobrze pamietam kilka zlotych w przeliczeniu) i potem chodzisz sobie na seanse ze swoimi okularkami. Nie probowalem jeszcze czy te okularki zadzialaja w polskich kinach – ale moze tak i odpada wtedy oplata za wypozyczenie okularow…

 • GreG

  Zgadzam się z przedmówcami i dodam, że komentarz w stylu nie podoba się to nie chodź na 3D to jakaś czysta dyskryminacja, Jako fan Marvela i wszystkich adaptacji komiksów, jestem bardzo zawiedziony, ponieważ z wadą wzroku jak Zaćma jednego oka nie mam możliwości widzenia w 3D (różne technologie) i niestety przestałem chodzić do kin, Oglądanie w domu filmów nie dość, że z opóźnieniem jakie wynika z dystrybucji DVD to jeszcze na mniejszym ekranie nie jest już czymś Wow. Teraz filmy które oglądało się w kinach dla efektów są po prostu niedostępne A szkoda Naprawdę to nie tylko mój problem Fajnie że się o tym mówi, oby coś to dało
  Pozdrawiam wszystkich którym 3D w kinie tylko ogranicza dostęp do wybranych tytułów

 • Seba

  Witam – mam pytanko czy ktoś wie jakie okulary 3d można nabyć do kin. Ja mam do dyspozycji jedynie multi i helios z czego w multi bynajmniej u mnie jest lepiej.

 • PICOLO

  Z tą ceną biletów na 3D to trochę mącą. Do odtwarzania filmów 2D i 3D słuzy ten sam projektor z tym, że do filmów 3D potrzebna jest (jak słusznie powiedzieli) przystawka. Jednak to nie cena przystawki powoduje różnicę w cenie biletu na 3D. Mówiąc prostym językiem podczas emisji filmu 3D lampa w projektorze daje silniejsze światło i szybciej się wypala. Koszt takiej lampy to rząd 4000 – 6000 tys. na 1500h pracy w trybie 2D więc na 3D starcza trochę krócej. Ile krócej świeci lampa na 3D tego nie wiem, (małe kina wyposażone są w jeden projektor i puszczają z niego zarówno 3D jak i 2D więc trzebaby było zapytać się w takim małym kinie na ile starcza lampa) ale nie sądzę by to były jakieś ogromne różnice godzinowe. W moim mieście są o połowe tańsze bilety do kina niż w Warszawie i nie ma różnicy czy film jest w 3D czy 2D. Jedyny minus to czasami brak wyboru wersji filmu wynikający z ograniczenia jakim jest jedna sala, ale nie narzekam.