3D, Bardziej subiektywnie, LCD, Plazma, Poradniki - Dodane przez dnia 01.08.2011, 16:30

24 komentarzy

Plazma czy LCD – oto jest pytanie

FacebookTwitterWykop

Fot. na licencji CC launceston_lad Flickr

Kupno telewizora nie jest sprawą prostą. Plazma czy LCD? Plazma czy LCD LED? Plazma czy LCD full LED? Od możliwości idzie zwariować. Najlepiej zacząć od wyboru technologii. Tylko co jest lepsze – plazma czy LCD?

Nie taka plazma straszna, jak ją malują

Telewizory plazmowe (PDP), są oparte na technologii starszej niż ciekłe kryształy. Ma to zarówno swoje plusy, jak i sporo minusów. Oczywistą zaletą jest dłuższy okres rozwijania technologii, który doprowadził do jej szybszego udoskonalenia. Minusem narastające wokół niej mity. Telewizory plazmowe, to produkty otoczone jedną z najgęstszych mgieł fantastycznych historyjek w tym przemyśle. Oto kilka z bzdur jakie można usłyszeć o ekranach tego typu:

 • wybuchają,
 • a gdy już wybuchną, to zabijają całe rodziny toksycznymi gazami,
 • szybko się zużywają – rok oglądania i do wymiany,
 • trzeba uzupełniać gazy,
 • wypalają się i są do wyrzucenia,
 • itd.

Część z tych mitów bierze się z realnych podstaw. Ot chociażby kwestia wypalania. Plazma to technologia, o którą trzeba dbać. Zostawienie na dłuższy czas włączonego jednego, statycznego obrazu, może spowodować “wypalenie” tego elementu (logo stacji, menu gry itd.) na matrycy. Wygląda to później jak duszek cały czas obecny na ekranie.

Tylko, że aby to zrobić, trzeba naprawdę dać telewizorowi w kość. Zostawić na kilkanaście godzin ten sam program czy zapomnieć wyłączyć telewizor z menu gry wideo. W praktyce, nowe plazmy są już bardzo dobrze chronione przed tym nieprzyjemnym efektem.

Wypalenie plazmy

Nie zmienia to jednak faktu, że o plazmę trzeba dbać trochę bardziej niż o LCD. Przez kilkaset pierwszych godzin ekran PDP się “dociera”, wtedy lepiej serwować mu zmienne treści, nie “przemęczać” statycznymi obrazami. Są to też telewizory, które nie przepadają za ostrym słońcem. Mogą oferować genialną jakość czerni, ale wystarczy kilka promyków światła, by zmieniła się ona w szarość. Z reguły plazmy są też cięższe, grubsze i mają szersze ramy niż telewizory LCD z podświetlaniem LED. Różnice nie są już jednak tak ogromne jak dawniej.

Prawda jest taka, że większość najmocniejszych wad plazm w modelach z nowych serii nie ma już znaczenia. Telewizory są już mniejsze, bardziej wytrzymałe i cieńsze. Dużo cieńsze. A plusy technologii PDP można by wymieniać do rana:

 • lepsza jakość czerni,
 • nieporównywalnie wyższa prędkość, a co za tym idzie brak input laga (coś bardzo ważnego przy grach wideo),
 • bardziej płynny obraz (potrzebny w np. transmisjach sportowych),
 • niższe ceny – szczególnie w przypadku dużych przekątnych i w porównaniu z panelami LCD LED,
 • lepsze skalowanie obrazu w niskiej rozdzielczości.

Minusy oczywiście też są.

 • gorsza jakość bieli – najbardziej widać to po podłączeniu do komputera. Biała kartka Worda będzie lekko szarawa,
 • większe gabaryty niż telewizorów LCD LED,
 • wyższa temperatura pracy, która czasem idzie w parze z wyższym poziomem głośności (np. częste, nieprzyjemne bzyczenie w modelu Panasonic TX-P46G20),
 • brak mniejszych przekątnych.
Plasma TV

Telewizor LCD

Z LCD sprawa jest dużo prostsza. Ekrany ciekłokrystaliczne są znane z telewizorów, komórek, laptopów, ekranów komputerowych, tabletów i setek innych urządzeń. Ludzie wiedzą co to jest LCD, a więc mniej się go boją. Jedyne mity jakie narosły wokół ciekłych kryształów, to martwe piksele pojawiające się w prawie każdym modelu. Ostatnio jednak nawet ta groźba nie jest już tak kultywowana w sieci.

Telewizor LCD ma kilka podstawowych zalet. W przypadku topowych modeli potrafi być super cienki (dosłownie kilka-kilkanaście milimetrów), lekki i prawie całkowicie pozbawiony ramki. To musi robić wrażenie.

Super cienka rama Samsunga

Telewizory tego typu pokazują też lepszej jakości biel i nadają się idealnie do podłączenia do komputera. No i mają LED-y.

LED a LCD

Telewizory LCD i LED to jedno i to samo. Wielu klientów nabiera się jednak na sprytne kampanie reklamowe promujące “LED” jako zupełnie nowy rodzaj telewizora.

Matryce ciekłokrystaliczne wymagają podświetlania (w odróżnieniu od plazmy, która świeci sama w sobie). Dawniej do podświetlania LCD używano lamp CCFL. Dzisiaj ich miejsce zajmują mniejsze i bardziej energooszczędne diody LED. Podobne do tych z niektórych latarek, komórek czy nowych typów oświetlenia.

Uświadomienie sobie czym jest LED, jest istotne do zrozumienia różnych jego rodzajów. Na rynku można znaleźć telewizory LCD full LED lub border/edge LED. Nazw jest wiele, ale zasada ta sama – albo telewizor ma tylko kilka pasków diod LED na krawędziach, których światło jest rozprowadzane na całą matrycę za pomocą specjalnych materiałów światłoczułych, albo mamy do czynienia z TV Full LED, gdzie za matrycą producent umieścił tysiące diodek obejmujących cały ekran.

Teoretycznie zalety Full LED są większe. Przede wszystkim chodzi tu o możliwość włączania i wyłączania poszczególnych sektorów, a co za tym idzie podświetlania tylko tych fragmentów obrazu, gdzie np. wyświetlany jest kolor biały (a więc bez spadku jakości czerni w innych miejscach).

YouTube Preview Image

Piszę “teoretycznie”, bo w praktyce dobrze zrobione podświetlanie krawędziowe może być równie dobre (a spartolony Full LED fatalny). Najlepszym dowodem na to są telewizory LCD LED Samsunga. Ten producent zrezygnował całkowicie z matryc Full LED. Rozwija wyłącznie podświetlanie krawędziowe, którego jakość dorównuje konstrukcjom z pełną siatką LED. Idealnej zasady tu jednak nie ma. Każdy model trzeba sprawdzać indywidualnie i w recenzjach szukać odpowiedzi na pytanie czy podświetlanie w nim się sprawdza.

Jakie mogą być problemy z LED-ami?

 • Nierównomierne podświetlenie matrycy w przypadku LED-ów krawędziowych,
 • białe “chmurki” wokół podświetlanych segmentów w Full LED,
 • takie same jasne “duszki” w przypadku elementów w ruchu.

Zaletami paneli LCD są więc:

 • znakomita współpraca z komputerami (dobra jakość bieli),
 • mniejsze gabaryty (przede wszystkim grubość panelu i ramki),
 • mniejsze zużycie energii (w modelach LED),

Wady:

 • słabsza jakość czerni z powodu dodatkowego podświetlania,
 • gorsze skalowanie obrazu w mniejszej rozdzielczości (LCD to technologia, która wyświetla najlepszy obraz w natywnej rozdzielczości matrycy – np. 1920 x 1080 pikseli. Wszelkie zmiany wpływają bardziej negatywnie na jakość niż w plazmach),
 • wolniejsze matryce (gorsza do 3D, gier i sportu).
Sony KDL-55HX820

Plazma czy LCD – co wybrać?

Na odpowiedź co warto kupić, najlepiej odpowiedzieć sobie w kontekście tego do czego telewizor będzie używany.

Według mnie jeśli dla odbiorcy jedną z najważniejszych rzeczy są: gry wideo, sport i 3D, to wybór powinien paść na dobrej jakości plazmę. Nie chodzi tu o jakość czerni, którą LCD potrafią już wielokrotnie nadgonić. Chodzi o szybkość matrycy. LCD nigdy nie będzie tak szybkie jak PDP. To o co w ciekłych kryształach walczy się dodatkowymi systemami przyspieszania telewizora, w plazmach jest zdolnością “wrodzoną”. Ostatnio testowany Panasonic TX-P55VT30 pokazał mi jak dobrze może wyglądać 3D i gry na ultra szybkiej plazmie.

Panasonic TX-P55VT30 - Olivia Wilde przez okulary 3D

Niestety w przypadku LCD, nawet LED, jest z tym słabiej. Gracze muszą KONIECZNIE przed zakupem jakiegokolwiek panelu ciekłokrystalicznego wczytać się w recenzje i sprawdzić czy “input lag” nie jest zbyt wysoki. Jest to opóźnienie między sygnałem wejściowym (np. ruchu myszką czy gałką na padzie od konsoli), a wyświetleniem reakcji na ekranie. Im większy, tym gra się gorzej. Czasem wręcz grać się nie da. W przypadku plazm nie ma to większego znaczenia. W LCD ma ogromne.

Tak więc do 3D, gier i sportu, w którym też liczy się płynny obraz – plazma.

A LCD? Przede wszystkim dla osób, które lubią znakomitą biel i dostarczą telewizorowi dużo treści w jego natywnej rozdzielczości. Bez dwóch zdań LCD jest też technologią pierwszego wyboru dla osób szukających paneli w mniejszych rozdzielczościach. Plazmy o przekątnych 32 cali są, ale to wyjątki. W takich wielkościach rządzą ciekłe kryształy.

Nie dajmy się zwariować

Koniec końców trzeba też pamiętać, że obydwie technologie są na rynku telewizji od lat. Zarówno plazma jak i LCD doszły już do takiego momentu rozwoju, że prawie każdy nowy panel spełni oczekiwania przeciętnego użytkownika. Jeśli widz nie jest maniakiem liczenia pikseli i nie będzie porównywał w domu obrazu do kilku innych telewizorów, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że filmy z Blu-ray rzucą go na kolana na każdej matrycy Full HD. Dopiero wykorzystanie bardziej konkretne (internet, gry, 3D, ciemne lub jasne filmy, słaba jakość sygnały, komputer itd.) definiują wybór.

Osobiście uważa, że plazma jest technologią lepszą. Głównie przez prędkości matryc i rewelacyjną jakość czerni w topowych modelach. Z drugiej jednak strony do pokoju silnie nasłonecznionego polecałbym LCD. Dla fanów niesamowitego dizajnu i super płaskich matryc też. Żadna plazma nie wygląda tak dobrze jak na przykład tegoroczne Samsungi LED.

Samsung LED 8000

 

Co bym radził konkretnie?

 • Jeśli plazma – to topowe modele Panasonica na ten rok ze wspominanym TX-P55VT30 na czele.
 • Jeśli LCD – to Sony (które w ogóle nie robi plazm) lub nowe Samsungi o rewelacyjnym wyglądzie.
 • Jeśli telewizor do multimediów – to LG lub Samsung, które oferują świetne wsparcie dla filmów i muzyki odtwarzanej z USB,
 • Jeśli do gier – plazma, ale traktowana z uwagą, czyli bez włączania stałych elementów na wiele godzin. Lub LCD z jak najmniejszym input lagiem.
 • Jeśli do 3D – plazma.
 • Jeśli do taniego 3D – LCD LED LG LW570S z pasywnymi okularami 3D kosztującymi jakieś 20 zł za sztukę.

Wszystkie porady są oczywiście całkowicie subiektywne. Czekam na gromy osób, które uważają inaczej. Piszcie w komentarzach i/lub na Facebooku.

 

Fot. na licencji CC launceston_lad Flickr,

Udostępnij na:
 • Subnasty

  Fajny artykul. Warto tez dodac ze telewizory lcd z podswietleniem led, cierpia na efekt “clouding’u” Efekt ten charakteryzuje sie tym, ze nie rowno podswietla ekran, przecz co narozniki telewizora zawsze swieca jasniej niz srodek. Z tego tez powodu sprzedalem mojego smasunga ue55d8000 i zamieniam go na panasonica tx-p55vt30.

 • Bobcat

  Szkoda, że nie ma ani słowa o telewizorach LED LCD z matrycą IPS, znacząco lepszą od najpopularniejszych matryc PVA/MVA.

 • wento1234

  Wreście jakieś konkretny artykuł,gratuluje autorowi.Mam wreście jakiś OBRAZ co wybrać.Na necie sam chłam opini,atu proszę coś konkretnego.Pozdrawiam

 • kktk

  Witam,
  Jestem posiadaczem topowego modelu Samsunga LED UE46D8000.
  Telewizor jest fatalny… nie sposob ogladac na nim obrazu w przyciemnionym i calkowicie ciemnym pomieszczeniu. Zastaosowane krawedziowe podswietlenie ejst tak nierownomierne, ze jedynie calkowity ignorant nie zalwazy wyraznego i przeszkadzajacego przebicia.
  Niestety, pechowo trafilem na egzemplarz w ktorym podswietlenie wyraznie przebija wzdluz polowy lewej krawedzi matrycy… przebice rozprasza uwage i niesposob czerpac przyjemnosci z ogladanego obrazu.
  Co gorsza, Samsung nie poczuwa sie do usuniecia tej wady zaslaniajac sie normami produkcyjnymi ktore (UWAGA!) dopuszczaja roznice w intensywanosci podswietlenia na poziomie +/- 30%!!!
  Jednym zdaniem- szajs nie telewizor. A wydalem na niego 6tys zl…

 • tunmania

  kktk
  ——————
  Mam podobny problem z samsungiem UE55D8000 (nierownomierne podswietlenie lewej krawedzi). Prosze o kontakt. Moj mail to: pchodkiewicz@onet.eu
  ——————–

 • Zuzia

  Po 5 latach uzytkowania (niezbyt intensywnej) Plazmy Samsung 50″ nastapila usterka. Koszt naprawy to 80% wartosci nowego telewizora. Chyba juz zrezygnuje z samsunga

 • Pete

  Miałem przez weekend okazję przetestować plazmę Samsunga 51″ PS51E6500 http://www.samsung.com/pl/consumer/tv-audio-video/televisions/plasma-tv/PS51E6500ESXXH
  Krótko mówiąc, jakoś obrazu powaliła mnie na kolana. Słynna już czerń, szybkość matrycy (obejrzane wszystkie 6 meczy w HD). Mile zaskoczył mnie również przy odtwarzaniu mkv (1080p bez najmniejszych problemów, polskie napisy w kilku formatach bez problemów, wyjście optyczne TosLink podaje sygnał 5.1 na kino domowe w DTS bez żadnych problemów). DLNA, WiFi, aplikacje – wszystko miodzio. Jak dla mnie TV ideał. Zmiażdżył mnie jakością obrazu (nie zauważyłem żadnego dyskomfortu przy nasłonecznionym pokoju). Jedyna wada o jakiej można mówić to zużycie prądu (Szymon pominąłeś to na liście wad plazm). Przy stonowanych obrazach filmowych pobór na poziomie 150W. Jasne sceny ze studia TVN (sporo bieli) moc skacze w okolice 240W. Minimum to około 120W. Odnotowane maksimum 290W. Samsung podaje średnią dla tego modelu 186W i to chyba się idealnie zgadza. Jakby ktoś miał jakieś pytania to z chęcią odpowiem.

  • Jak crosstalk w 3D? Miałeś okazję sprawdzić działanie AllShare Play z jakimś tabletem lub komórką?

   • Pete

    3D niestety miałem okazję zobaczyć jedynie w trybie 2D->3D oraz parę trailerów. Obejrzałem połowę meczu w tym trybie, po przerwie wróciłem jednak do 2D. O efekcie crosstalk nie ma mowy. Niestety testowania z Androidem nie było, bo za dużo piłki a za mało czasu ;)

 • wilba

  led krawędziowy to niemiłosierny clouding który definitywnie eliminuje tę technologię.A led full jest coraz rzadziej produkowany i 100% droższy.
  Phlips 9707 pokazuje co potrafi prawdziwy led ale to tv nie dla ubogich.

 • Nima

  Mam straszna zagwozdke , potrzebuje ekran do komputera ,www fora itd + gry(pare h dziennie) sieciowe MMO -tzn Word of Warcraft – z boku i na dole ekranu statyczny obraz-kwadraciki ze skilami… do tego chce poogladac BR/dvd.telewizji nie chce
  I teraz pytanie LCD czy plazma?

  zastanawiam sie nad:
  lcd LG 42CS460
  lcd philips 40″ 4007 lub 5707
  plazma panasonic 42″ UT50

 • ak-47

  Hej, poprosze o porade, chce kupic tv do gier PC i filmow dowiedzilem sie juz ze plazma jest spox,wiec bedzie plazma. Mam pytanie a moze nawet kilka,co to znaczy ? ”lepsze skalowanie obrazu w niskiej rozdzielczośc” … mam nadzieje, ze nie oznacza to sciemy z rozdzialka a full hd to 1920 x 1080 a nie jakies 800 x 600 plus marketingowa popierducha.Teraz tak co to znaczy ”wiele godzin” 20 czy 3 to wiele i ile czasu potrzebuje tv zeby zlapac oddech, Jak bardzo mozna popsuc plazme zostawiajac ja na czas powiedzmy 12h ze statycznym tlem i czy mozna to jakos naprawic. Pewnie ta plazma to sciema http://allegro.pl/tv-plazma-50-samsung-ps51e530-fullhd-usb-i2751697522.html ale wlasnie dlaczego co w niej nie gra i czym sie rozni tv za 3tysie od takiego za 9(Panasonic TX-P55VT30)i co najwarzniejsze czy jest cos pomiedzy cos za 4 lub 5 kola na czym moge grac i ogladac filmy moze byc brzydkie i wazyc 100kg.

  dzieki bardzo,pozdrawiam

  M

  • Pete

   Jakość skalowania oznacza jak sobie telewizor poradzi z ulepszeniem obrazu niskiej rozdzielczości. Nie ma zastosowania, jeśli podawany jest obraz Full HD.
   Wypalanie stałych elementów ekranu to niestety fakt. Użytkownicy plazm są często zdziwieni faktem wypalenia, bo “przecież obraz nie był aż tak znowu statyczny”. Wypalają się logosy stacji telewizyjnych, wypalają stałe elementy w grach komputerowych. Zwróć uwagę w grach w których grasz, które elementy obrazu się nie zmieniają i wyświetlane są wciąż w tych samych miejscach.
   ps. “najważniejsze”

   • ak-47

    dzieki za szybka oddpowiedz
    jak dbac o plazme jak jej uzywac zeby mi sie nie wypalalo ;-) … no nie bede gerc w tekkena z sloneczkiem polsatu w rogu,wiadomosci z paskiem energi nad postacia moga byc ok, ale sam nie wiem. Jesli to nie problem napisz ile czasu moze tivik smigac i ile czasu musi odpoczywac. Czy mozesz powiedziec co nie gra z plazma o ktora zapytalem w poprzednim poscie.
    dziekuje bardzo za ps.
    ps a moze artykul plazma do gier za 4 kola ;-)

    milego dnia

    M

 • brymar48@interia.pl

  kt mam zamiar kupić dekoder HD posiadam plazmę samsunga z systemem HD czyobraz będzie taki jak nieraz widzę wtelewizorach wmarketach czytosą wtedy włączone lcd nieplazmy terazmam zwykłą telewizję cyfrową z kablówki mam zamiar przejść na dekoder 3g

 • Koko

  http://pytak.pl/ na tej stronie mozna znaleźć opinie na temat tego co jest lepsze LCD czy plazma.

 • Paweł

  Telewizory kupiliśmy prawie w tym samym czasie. Mój syn – 42″ plazmowego Panasonica, ja kupiłem 40″ Samsunga 3d ze wszystkimi bajerami. Po 1,5 roku używania, Panasonic był serwisowany ze względu na tragiczne wyświetlanie obrazu, natomiast mój Samsug działa i cieszy nas sporymi możliwościami. Syn oglądając różne filmy u nas stwierdził, że przy normalnym użytkowaniu telewizora wcale nie widać różnicy pomiędzy LED i PLASMA. Ja kupowaem LED z uwagi na niższe zużycie energii. Mój wybór okazał się jak najbardziej trafny. W końcu TV kupuje się nie po to żeby szukać słabszej czrni, czy lepsze bieli, ale po to aby normalnie oglądać programy i filmy. Nawet szybki sport wyświetlany jest u mnie bez zarzutu. Ja wybieram LCD. Pozdrawiam

 • Paweł

  Witam mam samsunga led tv 40 seria 6 full hd i jest jeden problem po 2 miesiacach uzytkowania po pewnym czasie ogladania wlancza mi sie wylancza sam nieraz napotkalem sie ze gdy naprzyklad chcac zmienic kanal lub podglosic po nacisnieci przycisku na pilocie robilo sie to samo musze mu wtedy wylczyc zasilanie calkiem z gniazda i odczekac moment wtedy moge znowu ogladac normalnie telewizor.