3D, Aktualności, LCD, Plazma - Dodane przez dnia 11.07.2011, 15:29

6 komentarzy

Pasywne telewizory LG jednak Full HD? Jaki telewizor 3D wybrać?

FacebookTwitterWykop

LG wprowadziło niedawno na polski rynek serię paneli LCD LED Cinema 3D. Są to telewizory wykorzystujące pasywne, polaryzacyjne okulary 3D. Od szkieł aktywnych odróżniają się małą wagą, brakiem migotania i niską ceną. Tylko, że rozdzielczość na takich panelach spada… a może jednak nie? Pasywne czy aktywne 3D – jaki telewizor wybrać?

LG Electronics pochwaliło się, że model LW570S z serii Cinema 3D dostał certyfikat Full HD w trybie 3D od organizacji VDE. Radośc producenta nie ma granic.

Najnowszy certyfikat udowadnia ponad wszelkie wątpliwości, że telewizory LG Cinema 3D, dostarczające najwygodniejsze 3D na rynku, oferują je też w rozdzielczości Full HD

– powiedział Havis Kwon z LG Electronics.

Całe zamieszanie wynika z faktu, że pasywne 3D koreańskiego producenta jest stworzone w technologii Film Patterned Retarder (FPR), w której złudzenie 3D powstaje z dwóch obrazów o pionowej rozdzielczości 540 pikseli każdy. Producent zapewniał, że po dojściu do naszych oczu daje to pełne 1080 pikseli. W przypadku okularów aktywnych każdy z wyświetlanych obrazów ma od początku 1920 x 1080 pikseli.

LG Cinema 3D

Zdaniem producenta decyzja VDE udowadnia, że LG ma jednak pełne HD. Podobnie jak takie samo zdanie China Electronic Chamber of Commerce, które również potwierdziło, że Cinema 3D spełnia standardy obrazu 1080p.

Tyle w teorii. A w praktyce?

Dla przeciętnego użytkownika 3D w panelach LG będzie takie samo jak w telewizorach z okularami aktywnymi (mówię o rozdzielczości, a nie innych parametrach takich jak np. cross talk, jasność itd.) Miałem okazję testować model LG LW570S i uważam, że przeciętnemu użytkownikowi takie 3D wystarczy. Szczególnie biorąc pod uwagę super tanie okulary, którymi można obdarować całą rodzinę.

Ale co innego jeśli mamy do czynienia z widzem liczącym każdy piksel i umiejącym na pierwszy rzut oka odróżnić obraz w 720p od 1080p. Nawet jeśli Cinema 3D pokazuje obraz 1080p (z czym bym jednak polemizował), to widać na nim poziome linie, które maniaków perfekcji mogą rozczarować. W porównaniu z 3D w np. plazmie Panasonic TX-P55VT30 LG wypada gorzej.

Panasonic TX-P55VT30 - Okulary 3D

Sprawa wygląda tak:

Pasywne 3D

 • bardzo tanie okulary (około 20-30 zł za sztukę),
 • brak migotania szkieł (a więc mniejsze szanse wystąpienia bólów głowy),
 • dość mały wybór paneli (aktualnie w Polsce LG, niedługo Philips i Toshiba),
 • trochę gorszy obraz.

Aktywne 3D

 • znakomity obraz (nie w każdym modelu, ale w najnowszych, z możliwością kalibracji jasności, tak),
 • drogie okulary (kilkaset złotych za sztukę),
 • migotanie szkieł.

Dla przeciętnego użytkownika pasywne 3D jest lepsze. Prostsze, tańsze i mniej męczące. Dla użytkowników zaawansowanych zostaje tylko 3D z aktywnych okularów. Najlepiej na szybkiej plazmie albo najnowszym (i najdroższym) LCD.

Udostępnij na:
 • Zgadzam się z autorem. Sam od dłuższego czasu interesuję się telewizorem LG LW570S i muszę powiedzieć, że widziałem go w akcji. W porównaniu z aktywnym 3D może wypada trochę bladziej, ale co jeśli zapraszamy na film (czy mecz 3D hehehe) 4-6 znajomych? Czar wówczas pryska.

  • Wbrew temu co sugeruje nam wielu producentów, cena ma znaczenie. A pod tym względem LW570S jest bezkonkurencyjny.

 • Pingback: LG daje 5 par okularów 3D... i "jedzie" po konkurencji | Obywatel HD()

 • Pingback: LG D2342P - monitor Cinema 3D | Obywatel HD()

 • woojek8

  Autor tego artykułu bredzi, kłamie choć doskonale wie jaka jest prawda, te “cienkie czarne linie” które autor raczy dostrzegać i twierdzi że zauważą to jedynie “liczący każdy piksel” maniacy to tak naprawdę połowa tak !!!! POŁOWA OBRAZU!!! której nie ma. Można by rzec że sam obraz to też cienkie kolorowe linie, poza tym sama czerń. Więc niech się autor zdecyduje czy to full hd czy nie, bo raz mówi że tak, a potem że jednak widać różnice, ja widzę sponsoring od LG i cienkie zielone banknoty, ale zauważą to jedynie Polacy liczący każdy grosz.

  • 1. Zanim zaczniesz mnie obrażać, przeczytaj tekst ze zrozumieniem. Cytuję zdania badań, które podaje LG. Nie mówię, że się z nim zgadzam.
   2. Wyraźnie zaznaczam we wpisie, że aktywne 3D ma lepszą jakość.
   3. Ten wpis ma 4 lata. Czas pokazał, że na rynku jest miejsce dla obydwu technologii, ale wielu odbiorców wybiera pasywne ze względu na prostotę i cenę okularów.
   4. W roku 2015 sprawa wygląda też inaczej ze względu na matryce UHD. Jeśli są one właściwie wykorzystywane, to pasywne 3D może być w pełnym 1080p.

   I ostatnia sprawa – nie unoś się, nie obrażaj mnie i innych. Mój blog to nie piaskownica. Albo będziemy dyskutowali kulturalnie, szanując się nawzajem, albo w ogóle.